رنگ ها در فضای آشپزخانه

رنگ ها در فضای آشپزخانه

آشپزخانه مهمترین قسمت هر خانه و به عبارتی قلب خانه می باشد. امروزه دیگر آشپزخانه فقط محلی برای تهیه غذا   نمی باشد بلکه با توسعه زندگی در جوامع امروزی و تغییر دیدگاه های انسان ها، آشپزخانه علاوه بر موارد استفاده قبلی محلی برای جمع شدن اعضای خانواده و گپ و گفتگوی آنها و انجام کارهای روزمره می باشد. دیگر آشپزخانه محلی جدا از دیگر مکان های خانه نیست و در نقشه های معماری امروزی مکان آن طوری طراحی می شود که جزئی از اتاق نشیمن باشد و در بعضی موارد جداسازی آن از محوطه خانه توسط تعدادی کابینت انجام می شود.

با توجه به موارد بالا و همچنین در نظر گرفتن این نکته که اعضای خانواده وقت زیادی را در این محل می گذرانند باید در انتخاب چیدمان و رنگ وسواس زیادی به خرج داد تا محیطی هر چه دلپذیرتر داشته باشیم و هماهنگی لازم بین آشپزخانه و محیط اطراف آن وجود داشته باشد.

از آنجاییکه کابینت ها بیشترین فضا را در آشپزخانه اشغال کرده اند در انتخاب رنگ آنها باید بیشترین دقت شود که با وجود تنوع رنگ محصولات MDF موجود در بازار این مسئله به راحتی انجام می شود.

چون در محیط آشپزخانه فعالیت زیادی انجام می شود بهتر است از رنگ های درخشان که انرژی زیادی دارند استفاده کنیم. وجود چند رنگ در محیط آشپزخانه باعث ایجاد تضاد و مدرن شدن این محل می شود.

آشپزخانه های رنگارنگ

وجود رنگ های مختلف در آشپزخانه محیط را بسیار زنده نگه می دارد. وجود اختلاف رنگ بین کابینت ها، دیوارها و لوازم آشپزخانه باعث ایجاد محیطی پر انرژی می شود که به راحتی می توان با تعویض چند وسیله رنگ محیط را تغییر داده و ایجاد تنوع کرد.

اسلاید سوم

slide03

سفید

رنگ سفید از رنگ های خنثی می باشد که برای آشپزخانه های کوچک بسیار مناسب می باشد زیرا محیط را بزرگتر نشان می دهد. رنگ سفید آرامش خاصی دارد و رنگ های دیگر در کنار این رنگ جلوه بیشتری پیدا می کنند. مسئله اصلی در استفاده از رنگ سفید پاکیزه نگه داشتن آن است زیرا رنگ های روشن مانند سفید کثیفی را بیشتر نشان می دهند.

قهوه ای

از آنجاییکه رنگ قهوه ای رنگ چوب می باشد به وفور در طبیعت یافت می شود. چون درب های کابینت های امروزی همگی از چوب و فراورده های چوبی ساخته می شوند وجود رنگ قهوه ای باعث طبیعی تر بودن آنها می شود و محیط گرم و دلنشینی را بوجود می آورد. رنگ قهوه ای رنگی است که هیچگاه از مد نمی افتد و چشم بیننده را خسته نمی کند. استفاده از طیف های مختلف رنگ قهوه ای یک پیشنهاد خوب برای محیط آشپزخانه و ایجاد تنوع در آن است.

مشکی

رنگ مشکی حس تسلط، قدرت طلبی و برجسته بودن را القا می کند. وجود طیف های مختلف رنگ مشکی تنوع زیادی را بوجود می آورد و استفاده از آن در کابینت آشپزخانه محیط را دگرگون و مدرن می کند. البته باید در استفاده از آن افراط نکرد و از رنگ های روشن دیگر هم استفاده کرد تا محیط دلگیر و خسته کننده نشود.

زرد

زرد رنگ شادی، سرور و خرسندی است که هرکس با دیدن آن در خود احساس اشتیاق، خوش بینی و … می کند. زرد از رنگ های گرم بوده و اشتها آور می باشد. استفاده از رنگ زرد در آشپزخانه محیط را پر انرژی کرده و خستگی کار فراوان در این محیط را کم می کند.

قرمز

رنگ قرمز باعث بالا رفتن ضربان قلب شده و انرژی فرد را بالا می برد و بیشتر افراد به سمت آن کشیده می شوند. رنگ قرمز باعث ایجاد اشتهای بیشتر در افراد می شود.

نارنجی

خصوصیاتی شبیه رنگ قرمز دارد و می توان در محیط هایی که افراد دور هم جمع می شوند از آن استفاده کرد. این رنگ در شخص ایجاد انرژی، گرما و صمیمیت می کند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد این رنگ روی سیستم عصبی بدن تأثیر می گذارد. به همین دلیل بهتر است این رنگ با رنگ های دیگر مثل سبز یا آبی استفاده شود.

آبی

رنگ آبی باعث ایجاد آرامش، اطمینان، وفاداری و صداقت در شخص می شود و بهتر است در محیط اتاق خواب و … استفاده شود و از آنجاییکه جلوی اشتها را می گیرد در آشپزخانه بکار برده نشود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *