طراحی فضای بین کابینت آشپزخانه

کار ساخت یک آشپزخانه می تواند بدون دیوار ضد آب نیز تمام شود یا بعضی اوقات رنگ ضد آب نهایت کاری است که برای دیوار آشپزخانه ممکن است انجام شود. اما طراحی صحیح این دیوار می تواند تغییر زیادی در فضای آشپزخانه ایجاد کند. در حالیکه کف آشپزخانه، میز کار و کابینت ها عناصری هستند که معمولا بهتر است در نهایت سادگی باشند، دیوار آشپزخانه از این موضوع مستثنا است و می توان با اندکی تغییر در آن به آشپزخانه روح تازه ای داد. حال فرقی نمی کند که این تغییر با موزاییک ایجاد شود یا رنگ. به علاوه از آنجایی که این دیوار فضای بین کابینت ها را پر میکند، نقش مهمی در نحوه اتصال کابینت های بالا و پایین از لحاظ بصری دارد. حتما متوجه شده اید که هنگام آشپزی کردن و یا ظرف شستن به طور اتفاقی دیوار کثیف یا خیس شده باشد. قطعا استفاده از یک سطح قابل شست و شو که لکه های روی آن راحت پاک شوند،کار تمیز کردن آن را آسان می کند. خوشبختانه می توان گفت که تقریبا هر نوع مصالحی – از چوب بامبو گرفته تا تخته های فشرده چوب پنبه- می توانند به عنوان مصالح این دیوار استفاده شوند، به شرطی که هیچ درزی روی آنها وجود نداشته باشد.

اگر در حال تغییر دکوراسیون فضای آشپزخانه هستید و یا می خواهید حس و حال جدیدی به آشپزخانه خود اضافه کنید، ما به چند نوع دیوار آشپزخانه نگاه مختصری کرده ایم که ممکن است برای شما مفید باشد.

مصالح قابل استفاده برای دیوار آشپزخانه:

۱ – سرامیک

از آنجایی که سرامیک ها در رنگ ها و اندازه های مختلف تولید می شوند، احتمالا قابل تطبیق ترین و سریع ترین گزینه هستند. فضاهای زیادی وجود دارد که بتوان الگوهای مختلف را در آنها ایجاد کرد که همچنان با توجه به آنها می توان بندکشی منظمی داشت. برای مثال: چیدن کاشی ها به طور ستونی، متناوب، یا زاویه دار. بعضی کاشی ها نیازمند حداقل نگهداری هستند تنها کافی است بند کشی مناسب بین کاشی ها به گونه ای باشد که آب به آنها نفوذ نکند.

۲ – استیل ضد زنگ

اغلب مردم به دنبال وسایل آشپزخانه استیل هستند. علت این است که استیل براق به نظر می رسد و در طراحی به روز عنصر مهمی به شمار می رود. استفاده از استیل ضد زنگ به عنوان دیوار بین کابینت ها به همین علت است و سطح صیقلی و یکنواختی ایجاد می کند. این متریال به راحتی تمیز می شود و به ملات برای پر کردن درز ها نیاز ندارد.

۳ – استفاده از موزاییک و نقاط کانونی

بهترین مکان برای ایجاد یک حرکت متفاوت و خاص در آشپزخانه دیوار بالای اجاق گاز است. میتوانید در بعضی مکان ها با تغییر الگو و یا رنگ متریالتان نقاط کانونی ایجاد کنید. برای مثال کاشی را زاویه دار قرار دهید و یا از رنگ های مکمل استفاده کنید. اگر بودجه محدودی دارید، می توانید دیوار بالای اجاق گاز را بیشتر به رخ بقیه بکشید و از مصالح گرانتر در این قسمت و از مصالح ارزان تر در سایر نقاط استفاده کنید.

۴ – سنگ

دیوار هایی که با سنگ طبیعی روکش می شوند، بافت بسیار متفاوتی نسبت به کاشی ایجاد می کنند و تضاد زیاد بین آنها باعث می شود که کابینت های بالا و پایین بیشتر مورد توجه قرار گیرند . البته لازم به ذکر است که سنگ دارای خلل و فرج است که این امر تمیز کردن آن را سخت می کند. یک گزینه برای استفاده از سنگ های کوچک و انتیک (قیچی) این است که گرانیت یا مرمری که به عنوان سطح کار روی کابینت ها قرار داده شده، بر روی دیوار نیز ادامه یابد.

۵ – آجر

آجر یک راه حل مناسب برای گرم کردن حس و حال فضای آشپزخانه است، چه به صورت خام و دست نخورده باقی بماند و یا این که رنگ شود و با طراحی سایر عناصر آشپزخانه همخوانی داشته باشد. تمیز کردن آجر نیز همانند سنگ دشوار است اما می توان آن را زیبا نگه داشت اگر بندکشی آن به درستی انجام شود و طبق اصول تمیز گردد.

۶ – شیشه یکپارچه

دیوارهای شیشه ای در طراحی آشپزخانه ها به چند دلیل سریعا مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند: ارزان و مدرن هستند، تمهیدات خاصی برای نگهداری ندارند و به راحتی قابل تطبیق هستند. شیشه یک سطح یکنواخت و بدون درز ایجاد می کند.. از دیگر مزیت های آن میتوان به انعکاس نور اشاره کرد که این امر سبب روشن تر به نظر رسیدن فضای آشپزخانه می شود.

7- موزاییک آلومینیومی

یکی از زیباترین جلوه های هنری، کلاسیک و مدرن که می توان بین فضای بین کابینت آشپزخانه و پشت روشویی قرار داد، استفاده از موزاییک های آلومینیومی می باشد.

فضای بین کابینت آشپزخانه با کد 70017

70017

8 – متریال های غیر معمول

هیچ محدودیتی برای استفاده از متریال ها در دیوار آشپزخانه تان وجود ندارد حال این مصالح مس پرداخت شده باشد یا بامبو و تخته های گچی. تنها نکته ای که حایز اهمیت است این است که درزهای آن به درستی پوشانده شود.

هنگامی که مصالح دیوار آشپزخانه را انتخاب میکنید بهتر است اول فکر کنید که در آن فضا چه چیزی می خواهید. آیا آشپز بزرگی هستد؟ پس چیزی می خواهید که ضد لکه باشد و زمان زیادی برای تمیز کردن نیاز نداشته باشد. آیا پول محدودی دارید؟ گزینه ارزان تر را انتخاب کنید. آیا به دنبال فروش خانه خود به قیمت مناسب هستید؟ نقاط کانونی را بهتر است فراموش کنید و از گزینه های ساده تر استفاده کنید . آیا نسبت به رنگ آشپزخانه خود نگرانید؟ رنگی جسورانه برای دیوارها انتخاب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *